31 Mart 2013 Pazar

KEKLİK KAFESİ YAPIMI


Yaklaşık 40 senedir gerek meslek olarak gerekse hobi olarak marangozluk yapıyorum son bir yıldır ise istek üzerine ve hobi olarak keklik kafesi yapıyorum ve bu güne kadar zevk alarak yaptığım başlıca işlerden birisi oldu,şimdiye kadar yaptığım kafesleri yaşadığım şehir olan Gaziantep 'te dostlarım vasıtasıyla değerlendiriyordum,yine dostlarımın tavsiyesiyle bu kafesleri ilgilenen herkese sunmaya karar verdim ve bu kafesleri değişik ölçü ve renklerde yapıyorum.en çok beğenilen yaptığım kafeslerin resimleri aşağıdakilerdir.          İgilenen kişiler merak ettikleri sorular için ve bilgi için irtibata geçebilirler   
                            telefon  numaram         0542 735 94 42 

23 Mart 2013 Cumartesi

KEKLİK ÇEŞİTLERİ


            KEKLİK TÜRLERİ

    Türkiye'de Nazilli, Alamut ve Çatalca Durusu' da kurulan özel avlaklarda keklik yetiştirilmektedir. Kınalı keklik, Gül keklik, Kum kekliği ve Taş kekliği yurdumuzda çok az sayıdadır.


           ÇİL KEKLİK(Perdix perdix)
        Yayılma Alanı

Çil kekliğin Avrupa’da Güney İsveç ve Güney Finlandiya’dan Kuzey İspanya ve İtalya’ya kadar; Balkanlardan Küçük Asya’ya, Kuzey ve Batı İran’a kadar yayılma alanı olan 7 ayrı ırkı bulunmaktadır. Türkiye’de ise Anadolu’da görülmektedir.

çil keklik
çil keklik
Özellikleri

Vücut uzunluğu kınalı keklikten biraz kısa olup, 30 cm’dir. Kanatları ve sırtı kahverengi, vücudun diğer bölümleri boz renklidir. Erkeklerin karın kesiminde at nalı biçiminde kestane renkli bir oluşum vardır. Dişilerde genellikle bu renk oluşumu bulunmaz ya da kimilerinde çok küçük olarak görülebilir. Doğal yaşama ortamı çayırlar ve bozkırlardır. Ergin çil kekliklerin canlı ağırlıkları erkeklerde ortalama 408 g (350-600), dişilerde ise 402 g (320-570)’dır.
Çil keklikler ilkbaharda yeşilimsi renkten kahverengi griye kadar değişen renklerde 10-20 yumurta yaparlar. Kuluçka süresi 25 gündür. Yavrular 13-14 günlük olduklarında uçmaya başlarlar. Yaklaşık 15 5 haftalık olduklarında tam bağımsız olarak hareket edebilirler. Ancak gelecek ilkbahara kadar ana-babaları ile birlikte yaşamlarını sürdürmeyi tercih ederler. İlk yaşlarının sonuna doğru eşeysel olgunluğa erişirler ve yaklaşık 14 g ağırlığında yumurta yaparlar. Yumurta genişliği 27 mm, uzunluğu 37 mm, biçim indeksi ise 0.73 dolayındadır.
Çil keklikler 14 gün boyunca yumurtladıktan sonra kuluçkaya yatarlar. Yaklaşık 10 günde yumurtlanan yumurtalar alınırsa, kuluçkaya yatmak üzere yumurtlamayı sürdürürler. Böylece bir keklikten 50-60 hatta 80-100 kadar yumurta elde etmek mümkündür.


                          KINALI KEKLİK
kınalı keklik
 Kınalı keklik orta büyüklükte güzel görünüşlü çok sevilen bir av kuşudur Ülkemizde Karadeniz'in çok yağışlı ve sık ormanlarla kaplı bölgeleri hariç Marmara,Ege,Akdeniz bölgesindeki düz ovalar dışında her tarafta rastlanır Doğada keklikler toplu halde yaşamlarını sürdürürler Kayalık, taşlık, çalı ve otlarla kaplı yamaçlar, vadiler, ekili alanlar çok yağış almayan yarı kurak bölgeler kekliklerin yaşama alanıdır  Keklikler doğada bitki tohumları, böcek,kurt,bitki kökleri yerler  Genel olarak besinleri tahıldırKınalı kekliklerin erkek ile dişinin görünümleri aynıdır Erkeklerin ayaklarında mahmuz denilen kıkırdaksı bir doku bulunurYetişkin erkeklerin kafaları dişilere göre biraz daha büyüktürBoyları 34-35cm arasındadır  Kanat açıklığı 55-60 cm dir Kekliklerin doğada çiftleşmesi hava şartlarına göre şubat veya mart aylarındadırÇoğunlukla senede bir sefer kuluçkaya yatarlar Dişiler kaya diplerine çalılar arasına basit bir yuva yapar Yumurta sayısı 15-21 adet arasındadırKuluçka süresi 24 gündürEvcil ortamlarda keklik besleme üretme yöntemleri,Dünyada ve yurdumuzda üç nedenle keklik yetiştirilmektedir1-Kekliğe karşı duyulan sevgiden hobi amaçlı beslenmektedir
2-Yurdumuzda tüketimi azda olsa eti içindir
3-Çiftliklerde büyük miktarlarda yetiştirip doğaya veya avlaklara salınması yada canlı satışı içindir
Bugün bir çok av kuşları çiftlik veya evlerimizde besleyip üretme imkanı vardır sülün,bıldırcın ,keklik bunlara örnek sayılabilir
Kınalı keklik de bunlardan biridir bu güzel hayvanı besleyip üretmek hem hayvanı daha iyi tanımamıza sebep olur
hem de büyük miktarlarda üreten çiftlikler sayesinde doğaya salınarak keklik varlığını korunmaktadır  

               BEYAZ KEKLİK
Beyaz keklik kınalı kekliğin mutasyonudur Kafa ve vücut beyaz ayaklar ve gagası kırmızıdır 
beyaz keklik
Kınalı keklik gibi erkek ve dişi kafa yapısından yada ayaktaki mahmuz dan anlaşılır Erkeğin kafası dişiye göre dana büyüktür erkeklerin ayaklarında mahmuz vardır dişide ise mahmuz nadir görülür Beyaz keklikleri bir çift veya bir erkeğin yanına 2-3 dişi kadar koyarak kafes veya salmalarda besleyebiliriz Kınalı kekliğe uygulanacak barınma ve beslenme şekilleri bu kekliğe de uygulanabilir Üreme mevsimleri mart-nisan ayında başlar ekim ayına kadar sürebilir 20-30 arası yumurta yapar kuluçka süresi 24 gündür Keklik yavrularını büyütürken kınalı keklik yavruları ile beraber büyütülüyorsa sık sık kontrol edilmelidir çünkü kınalı keklik yavruları renginden dolayı beyaz keklik yavrularını gagalayıp ölümüne neden olabilirler Kınalı kekliklerin beslenmesinde fabrika yemleri, buğday, darı çeşitli tohumlar ve yeşillik verilmesi iyi olur Ayrıca sularına vitamin verilmesi daha sağlıklı yaşamasına yardımcı olacaktır


             TİNAMOU KEKLİĞİ (Nothoprocta perdicaria)
tinamou kekliği

Yayılma Alanı

Güney Amerika kökenli olan Tinamo Kekliği süsü ve et hayvanı olarak geliştirilmektedir. Yapay koşullarda yetiştirilmesinde başarı sağlanmıştır.
tinamou kekliği Özellikleri
Tinamo kekliği çikolata renkli 40 g ağırlığında yumurta yapar. Kanatlılar ve süs hayvanları içinde vücut ağırlığına oranla en büyük yumurta veren tür olarak bilinir. Kuluçka süre 22-23 gün olup, kuluçka koşulları konusunda tavuklarla benzerlik gösterir.
Ticari amaçla üretimi yapılan Tinamo’lar % 26 proteinli hindi başlama yemleri ile 16 haftada 455 g canlı ağırlığa erişmektedir. Kesim randımanı % 70 olup karkas ağırlığının yaklaşık % 40’ını göğüs eti oluşturmaktadır.ur kekliği
       UR KEKLİĞİ
Sülüngillerin en irisidir. Boylari 60 cm. civarinda, görüntü olarak bir hindi büyüklüğündedir. Tüylerinde kül rengi hakimdir. Başı irice, alın ve yanakları krem rengi, tepe ve ense külrengidir. Gerdan gri beyazdir. Gaga dibinde başlayan ve gerdanın iki yanında boyna inen koyu gri bir leke vardir. Kursak kısmı, sırtı ve karnı koyu gridir. Kursak kısmında enine koyu renk hareler bulunur. Sırtında ve karnında ise boyuna soluk renk lekeler vardir. Kanatların saklandığı gövde yan tüyleri ise açık kül rengi, üzerleri kahverengi lekelidir. Kanat uçma tüyleri beyaz, uçlari üstten siyah, alttan gri renktedir. Kuyruk koyu gri-kahverengi, kuyruk altı tüyleri beyazdır. Uçarken gri- beyaz görünümü vardir. Gaga iri, üst gaganin ucu hafif asagi kivriktir. Gaga boynuz rengi, ayaklar donuk kirli saridir. Erkek ve dişi ayni görünümdedir. Erkeklerin ayaklarinda mahmuz bulunur. Dagların yüksek kayalıklarında, orman sınırı üzerinde, 1800-4000 m, arasindaki yükseklikte, genellikle 2400 m. seviyelerinde yaşarlar. Sarp kayalık ve yamaçlarda kar örtüsünün olmadığı yosun ve bitki olan yerlerde bulunurlar. Kış aylarında orman sınırına yakin bodur ardıçların ve çalıların bulundugu alanlara inerler. Orman içlerine girmezler. Yuvalari sarp yerlerde bir kaya veya tas çıkıntısı altına yaparlar. Taze otlar, yosunlar, tohumlar ve böceklerle beslenir. Yuvaları sarp yerlerde bir kaya veya tas çıkıntısı altına yaparlar. Toprak üzerinde kenarlara bir iki çöp ve yosun koyarak yaptığı basit yuvaya dişi 10-18 yeşilimsi renkte yumurta yumurtlar. Kuluçka süresi 28 gündür. Kuluçkada dişi yatar, erkek çevrede nöbet tutar. Monogamdırlar. Kuluçkadan 10-15 yavru çıkmasına rağmen ancak bir kaçı erginleşebilir. Kanatlari kisa ve küt olmasina ragmen büyük bir patirti ile firlar ve vadilerden asagi çok süratle süzülerek uçar. Kalkarken sert bir "tçok- tçok- tçok" sesi ve uçarken isligi andiran bir ses çikarir.

ur kekliği

Yemlenir ve eselenirken tehlikeyi haber vermek için hindi gibi "glu- glu" sesleri çikarir.
Çok hizli yürürler. Yurdumuzda D. Karadeniz, O.Toroslar, D. Akdeniz ve D.Anadolu’da Van’ın Gevaş ilçesine bağlı Koçak köyü dağlarında ve Gevaşın hemen üstünde bulunan Artos dağlarında çok miktarda vardır.


                     BERBERİ KEKLİĞİ
berberi kekliği
berberi kekliği


Kınalı keklikten biraz küçüktür.Göz ve boyun kısmı grimsi beyazdır.Tepesinden ensesine kadar kahverengi bant vardır. Boynu  kahverengi beyaz benekli, göğsü gri, alt kısmı açık kahverengidir.Yanlarında 10-12 adet çizgi bulunur.

Ot tohumları ve sürgünlerle beslenir.Malta adasında Kuzey Afrika'da Fas'tan Mısır'a kadar olan bölgelerde bulunur.HALKALI KEKLİK 

Gövdesinin tamamında pas rengihakimdir.Kaya kekliği gibi gaga dibinden başlayarak boğazında biten siyah halka bulunur.Dünyada sadece Çin'in güneyinde Tibet bölgesine bulunur. Yandaki şekilde yuvada oturan halkalı keklik görülüyor.
halkalı keklik


halkalı keklik

yemen kekliği
         YEMEN KEKLİĞİ

Gövdesi gri kahverengidir.Gagadan Boyuna kadar tepesi siyahtır.Gözünün üstünde beyaz bant bulunur.Gagasının altında siyah üstüne beyaz leke bulunur. Yanlarında 8-10 adet düzensiz çizgiler vardır.Kınalı keklikten daha küçük yapılıdırlar.

Arabistan yarımadasının güneyi ve güney batısında Yemen 'de bulunur.
yemen kekliği